6 آبان، روز همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه وهشتمین سال جایزه بنیاد البرز - بنیاد فرهنگی البرز

۶ آبان، روز همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه وهشتمین سال جایزه بنیاد البرز

به گزارش ایرنا، حیدر ارشدی روز چهارشنبه در نشست خبری «همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز» با بیان این بنیاد از سال ۱۳۴۲ با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی از طریق اعطای «جوایز بنیاد البرز» توسط مرحوم حسینعلی البرز تاسیس و وقف شده، افزود: این بنیاد طی نیم قرن چندین هزار نفر از نخبگان برتر علمی کشور را مورد حمایت و تشویق قرار داده و این مهم در سال‌های اخیر در قالب همایش‌های ملی و استانی با حضور مقامات علمی و مسئولین کشوری محقق شده است.

وی توضیح داد: در سال جاری که مقارن پنجاه وهشتمین سال تاسیس بنیاد فرهنگی البرز است و در راستای تحقق امینانه نیت واقف، برگزاری دو همایش ملی در بخش نخبگان و دانش‌آموزی در دستور کار بنیاد قرار داده شده است. همایش نخبگان با هدف تجلیل از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب برتر سراسر کشور روز سه‌شنبه ۲۸ مهر ماه برگزار و همایش دانش‌آموزی نیز با هدف تقدیر از دانش‌آموزان برتر سراسر کشور روز سه‌شنبه ششم آبان ‌ماه برگزار می‌شود.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با اشاره به جزئیات بزگراری همایش ملی دانش‌آموزی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز ادامه داد: این همایش با هدف تشویق دانش‌آموزان برتر کشور با حضور نماینده محترم ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، وزیر آموزش و پرورش و نماینده محترم ولی فقیه در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان باتوجه به شرایط خاص کشور و شیوع ویروس کرونا از طریق ارتباط ویدیوکنفرانس و به صورت همزمان در تهران و ۲۰ مرکز استان انجام می‌پذیرد.

ارشدی اضافه کرد: این همایش که ساعت ۱۰ و به مدت تقریبی دو ساعت آغاز می‌شود، به دلیل پیشگیری از تجمع و حفظ بهداشت همگانی، بدون مشارکت مدعوین و صرفا با حضور محدود برگزیدگان تهرانی و رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در سالن اجتماعات سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شود. همچنین به منظور صیانت از سلامت منتخبان و عدم تردد بین استانی، همزمان با این مراسم، برگزیدگان حاضر در سایر استان‌ها با حضور در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان محل سکونت خود مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز اظهار داشت: این همایش علاوه بر ضبط تلویزیونی برنامه جهت تهیه گزارش‌های خبری به منظور پخش از شبکه‌های ملی صدا وسیما، تمهیدات لازم نیز در خصوص بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی و پخش زنده و کامل همایش از صفحه نخست سایت آپارات (به نشانی www.aparat.com/AlborzPrize/live ) و صفحه بنیاد فرهنگی البرز در اینستاگرام (به نشانی @alborzprize ) در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، شرکت‌کنندگان در این همایش، دانش آموزان فارغ التحصیل پایه نهم مقطع متوسطه اول و پایه دوازدهم مقطع متوسطه دوم در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش هستند.

ارشدی اظهار داشت: در این مراسم از تعداد ۵۱ نفر از نفرات ممتاز معرفی شده از سوی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور قدردانی می‌شود. در این مراسم از دانش ‌آموزان مقطع متوسطه اول ۲۶ نفر، دانش ‌آموزان مقطع متوسطه دوم ۲۵ نفر و منتخبان ۲۴ استان کشور قدردانی به عمل خواهد آمد، مبلغ جایزه هر نفر ۵۰ میلیون ریال به همراه تندیس همایش و لوح تقدیر می‌باشد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در رابطه با شیوه اجرای همایش نیز گفت: تشکیل کمیته علمی جایزه بنیاد البرز با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، بنیاد ملی نخبگان، بنیاد فرهنگی البرز و تعدادی از معلمان پیشکسوت در رشته‌های مختلف است که شاخص‌های انتخاب دانش‌آموزان در کمیته علمی به تفکیک مقطع متوسطه‌اول، متوسطه‌دوم نظری و فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش تدوین می‌شود.

ارشدی افزود: شناسایی، انتخاب و معرفی دانش‌آموزان برگزیده استان در دوره اول متوسطه از میان افرادی که در سال تحصیلی ۱۳۹۸- ۹۹ در پایه نهم مشغول به تحصیل هستند و در دوره دوم متوسطه (نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش) نیز از بین افرادی که در سال تحصیلی  ۱۳۹۸ – ۹۹ در پایه دوازدهم تحصیل می‌کنند، خواهد بود.

وی اظهار داشت: معرفی نفرات واجد شرایط ادارات کل استانی از طریق سامانه ثبت‌نام جایزه البرز و ثبت اطلاعات فردی و سوابق تحصیلی، پرورشی و فرهنگی دانش‌آموزان برگزیده استان و بارگذاری فایل مدارک و مستندات هر نفر انجام شده است، از هر استان باید پنج نفر را در دوره اول و هشت نفر را در دوره دوم (به تفکیک دو نفر در هر رشته) جمعا ۱۳ نفر معرفی می‌کردند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز یادآور شد: با تجمیع مستندات دریافتی، نشست مقدماتی کمیته علمی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز طی روزهای ۶ تا ۱۰ مهرماه ۱۳۹۹ برگزار و با بررسی و ارزیابی مستندات دریافتی دانش‌آموزان از سراسر کشور، نسبت به ورود اطلاعات مدارک هر یک در فرم‌های مربوطه اقدام شد.

وی افزود: در نهایت فرم‌های نفرات واجد شرایط، برای داوری در بخش نهایی کمیته علمی آماده و نشست پایانی کمیته علمی پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز در روز جمعه یازدهم مهرماه ۱۳۹۹ در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشکیل و با بررسی نفرات معرفی شده از سوی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، دانش آموزان برتر کشوری همایش ملی دانش‌آموزی انتخاب شدند.

ارشادی اعلام کرد: این بنیاد برای یک، ۱۰ و یا صدسال پایه‌ریزی نشده است؛ بلکه هدف مؤسس این است تا زمانی که ایران باقی است و دین و اخلاق در کشور ما مقام خود را دارد، این بنیاد در خدمت نسل جوان باشد. تا به امروز هفت همایش ملی و هشت همایش استانی برگزار شده است که ۱۳۰۰ دانش‌آموز، دانشجو، مخترع، طلبه و … در این همایش‌ها مورد تجلیل قرار گرفته و مبلغی به ارزش سه میلیارد تومان در طول این پانزده همایش هزینه شده است، امسال نیز برای دو همایش مذکور مبلغ دو میلیارد تومان جایزه برای تجلیل از برگزیدگان در نظر گرفته شده است.

دسته‌بندی ها: اخبار هماش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image